Wydanie książki
Wzrost gospodarczy czy rozwój gospodarczy?
W opracowaniach naukowych, w wypowiedziach ekonomistów nie znajdziemy wyraźnej odpowiedzi na pytanie w jaki sposób prowadzić politykę gospodarczą aby uzyskiwać cele na miarę społecznych aspiracji. Informacje jakie można uzyskać na ten temat są ogólnikowe i mają wyraźny charakter subiektywny, a więc nie stoją za nimi naukowe dowody , potwierdzające ich prawdziwość. Może to wystarczyć do jakiejś dyskusji naukowej, często oderwanej od życia, ale do praktycznego zastosowania zupełnie się nie nadają.
Puryści ekonomiczni rozróżniają pojęcia wzrost gospodarczy oraz rozwój gospodarczy , pierwszemu z tych pojęć przypinają etykietę ilościową a drugiemu jakościową. Jednak badając przestrzeń ekonomiczną narzędziami z zakresu nauk przyrodniczych, można stwierdzić istnienie mechanizmów w pełni uzależniających jedno zjawisko od drugiego. Nie da się uzyskać rozwoju bez wzrostu i na odwrót. To pokazuje jak istotne znaczenie dla dalszego rozwoju myśli ekonomicznej może mieć skorzystanie z platformy nauk przyrodniczych. Można tu udowodnić że dążenie do rozwoju gospodarczego przez oszczędzanie, zaciskanie pasa, oraz zabiegi administracyjne takie jak tworzenie ministerstwa rozwoju, funduszu rozwoju itp. na pewno nie przyniesie oczekiwanego rezultatu. Rozwój gospodarczy jest procesem ciągłym tak jak budowanie wysokiego budynku. Nie można oszczędzać aby wybudować któreś tam nowoczesne piętro. Po prostu nie będzie go na czym postawić.
Rozstrzyganie w jaki sposób dążyć do rozwoju gospodarczego staje się dylematem ekonomicznym ale także etycznym. Dylemat ten w sensie etycznym sprowadza się do rozważenia czy maszyny powinny zastępować człowieka czy też go wyręczać. Praca jest źródłem godności człowieka i maszyny zastępujące odbierają mu ją, a więc obdzierają go z godności. W sensie ekonomicznym oczywistym jest, że maszyny zastępujące człowieka nie będą generować popytu. Mając na uwadze, równowagę popytu i podaży malejący w tym przypadku popyt spowoduje malenie podaży, a to oznacza zapaść gospodarczą.
Rozwój gospodarczy, gdzie maszyny wyręczają człowieka, a zbieżność celu ekonomicznego i etycznego jest oczywista, to proces ciągły, w którym wytwarzanie dóbr zajmowało będzie coraz mniej czasu, bo stosowanie nowoczesnej techniki sporo go nam zaoszczędzi i siła nabywcza wynagrodzenia za wytworzone dobra będzie na tyle wysoka, aby można było wykupić większą, wskutek zastosowania tej właśnie nowoczesnej techniki, ilość dóbr.
Przyszła książka będzie zawierała między innymi dowód na prawdziwość tego twierdzenia, przedstawi warunki, które będą musiały być spełnione, a także zaproponuje metodę obiektywnego pomiaru jakościowego i ilościowego zmian.