Dlaczego tak trudno to zrozumieć
Każdy współczesny człowiek, no może poza tymi, którzy żyją gdzieś na obrzeżach cywilizacji, nie może egzystować bez pieniędzy. Pieniądze i wszystkie rzeczy z nimi związane tworzą specyficzne dla każdego środowisko ekonomiczne. Od minimalnego zabezpieczenia egzystencji poprzez minimum socjalne do statusu społecznego i możliwości realizacji marzeń, z wszystkimi tymi sprawami, zależnymi od jakości tego środowiska, tak ważnymi dla naszego życia, związane są bardzo silne emocje.
To właśnie te emocje zawężają nasz horyzont widzenia. Świat rzeczywisty jest dynamiczny i nieliniowy ale wewnątrz naszego horyzontu widzimy go jako statyczny i liniowy, bowiem każda nieliniowość na małym odcinku jest linią prostą, a każdy przebieg w małym okienku czasowym staje się punktowym parametrem.
Obserwowane zdarzenia w świecie rzeczywistym, przepuszczone przez pryzmat horyzontu widzenia stają się więc projekcją naszych emocji. Taka transformacja obrazu świata rzeczywistego, wyeliminowała czas jako jeden z najbardziej istotnych elementów występujących w obiektywnym świecie. Spektakularnym przykładem wyeliminowania czasu w rozważaniach naukowych jest przedstawione w podręczniku makroekonomii prawo popytu i podaży Mechanizm równoważenia, czyli proces trwający w czasie zredukowano tu do punktu, o którym można powiedzieć wyłącznie to, że jest punktem równowagi. Tymczasem analiza procesu równoważenia dostarcza dużo więcej wiedzy o działaniu świata rzeczywistego, ale także staje się propozycją przejścia do zupełnie nowej narracji w dziedzinie ekonomii.